O2 arena je plnoletá. Od první velké akce, MS v ledním hokeji 2004, uplynulo 24. dubna už 18 let

25. dubna 2022

Největší česká multifunkční hala, pražská O2 arena, oslavila 24. dubna osmnáct let od své první oficiální mezinárodní akce, prvního zápasu na Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2004. Dosud se v O2 areně konalo více než 1 600 akcí, které vidělo téměř 12 milionů diváků.

O2 arena s kapacitou až 20 000 míst patří mezi největší arény v Evropě. Právě světový šampionát v hokeji byl impulsem k její výstavbě. Základní kámen haly, tehdy ještě Sazka Areny, byl položen 27. října 2002. „Konečně v ČR byla moderní víceúčelová arena s velkou kapacitou a všichni se těšili, že na velké akce už nemusí vyjíždět do zahraničí, ale světové hvězdy přijedou k nám,“ říká Robert Schaffer, ředitel O2 areny a O2 universa a předseda představenstva společnosti Bestsport, která je vlastníkem a provozovatelem obou objektů. První šampionát si Robert Schaffer užil ještě jako divák, do čela největší české areny nastoupil v roce 2011. V březnu 2008 se hala přejmenovala na O2 arenu a od roku 2012 je součástí skupiny PPF.

ŠPIČKOVÉ AKCE A NÁVŠTĚVNICKÉ REKORDY: STÁLE VEDE METALLICA

Dosud akce v O2 areně navštívilo téměř 12 milionu fanoušků. „Mám radost, že se nám postupně od roku 2011 podařilo průběžně navyšovat roční návštěvnost z asi půl milionu na téměř milion diváků ročně,“ pochvaluje si Robert Schaffer. Návštěvnický rekord stále drží americká partička Metallica, na kterou v roce 2018 přišlo 20 174 diváků. Legendární kapela si dokonce troufla lámanou češtinou i na hit Ivana Mládka Jožin z Bažin, který s ní zpívala celá pobavená hala. Nejnavštěvovanějším českým interpretem je skupina Kabát, na kterou v roce 2017 dorazilo 20 083 fanoušků.

V programu O2 areny se za dlouhých 18 let vystřídala ta nejzvučnější jména světových interpretů, jako např. Madonna, Elton John, Beyoncé, Imagine Dragons, Justin Timberlake, Paul McCartney, Kylie Minogue, Hans Zimmer, Backstreet Boys, Leonard Cohen, Justin Bieber, Celine Dion nebo nizozemský houslista André Rieu, který se v O2 areně letos ukáže již posedmé v řadě.

Z českých interpretů v O2 areně vystoupili např. Lucie Bílá, Kryštof, Pražský výběr, Team, Miro Žbirka, Adam Plachetka, vícekrát arenu vyprodal například Karel Gott, Leoš Mareš, Lucie, Queenie nebo naposledy Marek Ztracený.

Největší česká aréna je často místem konání nejrůznějších sportovních akcí. Nejčastěji se zde koná hokej, i vzhledem k působení domácího týmu HC Sparta Praha. Mezi nejnavštěvovanější akce vždy patřily ty tenisové, ať už se jednalo o finále Fed Cupu, Davis Cupu nebo úspěšného prvního ročníku Laver Cupu. Uskutečnily se zde závody ve freestyle motokrosu, atletice, basketbalu, florbalu, MMA večery včetně premiérové akce UFC v Česku a od roku 2018 se v kalendáři O2 areny napevno usadilo prestižní finále v parkurovém skákání Global Champions Prague Playoffs.

PŘIBYL NOVÝ KONGRESOVÝ KOMPLEX I LIFESTYLOVÝ HOTEL

Nelehká covidová doba však zaznamenala obrovský útlum akcí. „Období posledních dvou let bylo kvůli pandemii koronaviru nesmírně těžké, asi nejtěžší, které jsem zde za jedenáct let svého působení zažil. V podstatě celý kalendář roku 2020 jsme museli přesunout na rok 2021 a poté znovu na 2022. To bylo opravdu těžké nejen pro nás, ale i pro fanoušky. Teď už ale věřím, že jsme z nejhoršího venku, letošní rok máme nabitý, postupně ´odbavujeme´ jednu akci za druhou a přibývají poptávky i po těch nových na další roky, z čehož mám obrovskou radost,“ říká Robert Schaffer.

Do portfolia budov spravovaných společností Bestsport, kromě O2 areny a parkovacího domu s kapacitou 1 400 míst, v roce 2019 přibylo i nové multifunkční a kongresové centrum O2 universum, bývalá tzn. malá hala, která jednou stěnou přiléhá na tu velkou. Jedná se o rozsáhlý komplex s 21 sály různých velikostí. V tom největším s kapacitou do 5 000 osob se konají nejčastěji koncerty domácích a zahraničních umělců, jako např. Ewy Farné, Tomáše Kluse, Vojty Dyka, Lindsey Stirling, Beethovenovy 9. symfonie, Dymytry a dalších. Veřejnosti je ale asi nejvíce znám tento sál jako Nároční očkovací centrum, které PPF nabídla státu bezplatně a kde bylo minulé léto aplikováno přes půl milionu vakcín proti koronaviru. Zbylé menší sály s kapacitou od 100 do 1 000 míst jsou ideální pro kongresové a korporátní akce.

Koordinace O2 areny a O2 universa funguje zejména při velkých sportovních eventech. Během tenisového týdne Billie Jean King Cup (bývalý Fed Cup) byly tenisové kurty postaveny v obou halách a soutěže tak probíhaly souběžně. O2 universum se také často využívá jako tréninková hala, přičemž hlavní soutěže se konají v O2 areně. Při parkurovém finále Global Champions Prague Playoffs diváci mohli sledovat v O2 universu tréninkové skoky přes překážky, což standardně není možné.

Nejnověji je součástí společnosti Bestsport moderní STAGES HOTEL Prague, který byl slavnostně otevřen 1. listopadu 2021 a nachází se v bezprostřední blízkosti O2 areny a O2 universa. Hotel úplně přirozeně zapadá do mixu budov, které tu máme. Pokud nám na zahraniční koncerty přijede až 15 % lidí ze zahraničí, tak proč jim nenabídnout další službu. Pokud k nám směřuje nějaký velký mezinárodní nebo i národní kongres, tak je hotel v blízkosti téměř povinností. My si od něj slibujeme další růst našeho podnikání, ale i přilákání dalších špičkových akcí, které by jinak k nám vůbec nesměřovaly,“ vysvětluje Robert Schaffer.

STAGES HOTEL Prague jako součást lifestylových hotelů značky Tribute Portfolio spadající pod řetězec Marriott International nabízí standard služeb odpovídající největšímu hotelovému řetězci, ale jeho řízení a provoz spadá kompletně pod Bestsport. Zajímavý je zejména kruhový půdorys hotelu, který je inspirován právě hudebními koncerty ve vedlejší O2 areně, ale i dalšími prvky. „Například recepce je stylizovaná do podoby pódia, kde se při vstupu každý host může cítit jako hvězda show. Hudební motivy jsme přenesli i do samotných pokojů. Běžné zrcadlo jsme vyměnili za typické divadelní, v každém pokoji je hostům k dispozici také kvalitní bluetooth reproduktor, obligatorní evakuační plánek vypadá jako platinová deska. V hlavní lobby hotelu je několik hudebních dekorací, například reproduktory Marshall, ale také sada skutečných bubnů, elektrických kytar a funkční piano, na které si lze zahrát,“ vyjmenovává Schaffer.

OCENĚNÍ I GASTRO POCHOUTKY

O2 arena byla v roce 2017 nominována mezi pět nejlepších koncertních arén světa v prestižní soutěži Pollstar Awards, O2 universum v roce 2020 získalo ocenění Stavba roku. STAGES HOTEL Prague již po pár měsících svého provozu skončil mezi pěti nejlepšími hotely na základě hodnocení spokojenosti hostů a mezi hotely značky Tribute Portfolio získal prvenství za nejlepší pohostinství (F & B služby) v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Zajímavé statistiky nabízí i gastro oddělení O2 areny. Během 18 let provozu největší české haly se snědlo 850 000 porcí pizzy, 750 000 porcí popcornu, prodalo se 1 350 000 klobás a vytočilo se 11 milionů piv. Velmi vysoko je hosty oceňován VIP catering na Klubovém patře a ve Skyboxech, který je vždy přizpůsoben typu dané akce, od italského menu při koncertu Andrea Bocelliho až po karibské drinky při show Rihanny.