O2 arena oslaví 15 let od první oficiální mezinárodní akce

17. dubna 2019
Největší česká multifunkční hala, O2arena v Praze, oslaví 24. dubna 2019 patnáct let od první oficiální mezinárodní akce, kterou přivítala - mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2004. Už v září bude otevřeno nové centrum O2universum, které plynule navazuje na budovu O2areny. Na prostranství vedle O2areny začne za několik týdnů výstavba čtyřhvězdičkového hotelu.

Základní kámen nové multifunkční haly v Praze byl položen 27. října 2002. První akcí pro veřejnost bylo utkání tehdejšího mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, a to zápas Francie – Rakousko 0:6, který se odehrál 24. dubna ve 12.15 hod. V úvodní den šampionátu se představili také čeští hokejisté, kteří porazili Lotyšsko 3:1 (od 16.15 hod), vítězství domácího týmu viděla vyprodaná hala.

„Mistrovství světa v hokeji je pro O2arenu stěžejní událostí – vždyť šampionát v roce 2004 byl jedním z důvodů, proč byla vůbec největší česká multifunkční hala postavena. A mistrovství v roce 2015 zase přispělo k největší roční návštěvnosti O2areny,” říká Robert Schaffer, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Bestsport a Oareny. 

Dle původního záměru byla kromě hlavní arény pro hokejový šampionát postavena i takzvaná „malá hala“, jejíž  jedna část měla sloužit jako tréninková plocha. Nebyla však zcela dokončena a prostor byl v podobě hrubé stavby zakonzervován, využíván pouze ke skladovacím účelům. Po více než patnácti letech bude však na podzim zprovozněn i tento objekt – jako miltifunkční kongresové a kulturní centrum Ouniversum.

Za 15 let existence navštívilo akce v O2areně víc než 10 milionu lidí. Zatím návštěvnicky nejúspěšnějším rokem O2areny byl rok 2015, kdy se v České republice konalo mistrovství světa v ledním hokeji. “Tehdy překonala návštěvnost milion diváků v jednom roce,”připomíná Schaffer.Návštěvnost areny postupně roste.“Zkraje roku 2019 navštívil Oarenu divák s pořadovým číslem desetmilionů. Jestliže se v dřívějších letech pohybovala roční návštěvnost okolo 600 tisícdiváků, tak v posledních letech dosahuje cca 800 až 900 tisíc, vhodnou skladbou programu jsme tudíž dosáhli opravdu výrazného nárůstu návštěvnosti.” 

 

V roce 2018 se návštěvnost O2areny dostala přes hranici 950 tisíc fanoušků, což je druhá nejlepší návštěvnost v historii. 

 

V programu O2areny se v uplynulých letech objevilo velké množství mimořádných akcí – v průměru hostí 100 akcí ročně. Přivítala spoustu koncertů předních světových hvězd – pražskou halu už navštívili Madonna, Bob Dylan, Beyoncé, Leonard Cohen, Justin Timberlake, Lady Gaga, Paul McCartney, skupiny Depeche Mode nebo Imagine Dragons. Nejčastěji vystupujícím interpretem v O2areně je britský rockový hudebník, zpěvák a skladatel Roger Waters(7 koncertů), slavný italský hudební skladatel a dirigent Ennio Morricone (6 koncertů) a nizozemský houslista André Rieu (5 koncertů). 

 

Z českých interpretů koncertoval v O2areně nejčastěji Karel Gott – sedmkrát, šestkrát vystoupila skupina Lucie a pětkrát skupina Olympic. K tomuto číslu se letos po květnových koncertech připojí i moderátor Leoš Mareš. V programu O2areny ale v minulosti nechyběly ani koncerty Lucie Bílé, skupiny Pražský výběr nebo písničkáře Jarka Nohavici.

 

Návštěvnický rekord drží skupina Metallica, která 2. dubna 2018 přivítala na svém koncertu 20 174 diváků. Z českých skupin kraluje statistikám skupina Kabát, jejíž listopadový koncert v roce 2017 vidělo 20 083 fanoušků.

 

Z ochozů O2areny sledovali fanoušci vítězství českých tenisových týmů v Davisově poháru i Fed Cupu, za dějiště premiérového ročníku Laver Cupu si pražskou halu vybral švýcarský tenista Roger Federer. V roce 2015 se v aréně uskutečnilo halové mistrovství Evropy v atletice, v loňském roce zavírala do české metropole premiéra největší světové soutěže v parkurovém skákání Global Champions Prague PlayOffs a zápasy slavné NHL hostila O2arena už dvakrát a letos na podzim přivítá utkáníprestižní zámořské soutěže potřetí. V únoru navíc do pražské haly poprvé zavítala největší akce v bojových sportech UFC Fight Night.  

 

V roce 2017 získala O2arena nominaci mezi pět nejlepších koncertních arén světa v prestižní soutěži Pollstar Awards.

 

Zajímavé statistiky nabízí zejména gastro oddělení O2areny: za 15 let se snědlo 230 000 hamburgrů, prodalo 1,5 milionu klobás, bylo vydáno 91 000 000 porcí nealko nápojů a natočeno 10 000 000 porcípiva.