Potvrzeno! Finále Poháru Billie Jean Kingové bude v Praze

27. srpna 2021

 

Finále Poháru Billie Jean Kingové se letos uskuteční v Praze. Mezinárodní tenisová federace ITF dnes oznámila, že turnaj dvanácti ženských družstev se bude hrát v O2 areně na tvrdém povrchu od 1. do 6. listopadu a počítá se i s diváky.

Původně se mělo hrát na antuce v Budapešti, ale loni byl turnaj zrušen kvůli koronaviru, letos byl odložen a v květnu se maďarská metropole pořádání vzdala.

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka poprvé informoval o možnosti převzetí finále v červnu a smlouva byla podepsána tento týden poté, co v pondělí česká vláda podpořila akci 65 miliony korun z rozpočtové rezervy.

Češky dostaly do finálového turnaje divokou kartu a ve skupině D se podle losu z loňska utkají se Švýcarskem a Německem. Dále budou startovat Austrálie, Bělorusko, Belgie, Francie, Rusko, Slovensko, Španělsko, USA a nově Kanada, která nahradí Maďarsko. Svěřenkyně kapitána Petra Pály jsou v soutěži nejúspěšnějším týmem poslední dekády. Od roku 2011 získaly šest z jedenácti trofejí. Pět zbývajících titulů vybojovalo ještě Československo.

Naposledy slavily Češky stříbrný pohár po finále v roce 2018, přičemž tehdy se ještě hrálo starým systémem. A právě před třemi lety se v Praze hrálo o titul naposledy.

I závěrečný finálový turnaj už česká metropole hostila. V roce 1986 se konal na antuce na Štvanici a událostí týdne byl návrat Martiny Navrátilové do rodné země po 11 letech. Legendární hráčka už tehdy reprezentovala USA a pomohla jim k triumfu.

Soutěž se do loňska jmenovala Fed Cup. Nyní nese jméno dvanáctinásobné grandslamové vítězky a bojovnice za rovnost pohlaví a sociální spravedlnost Billie Jean Kingové. Zvýšily se také finanční odměny pro účastníky finálového turnaje na 18 milionů dolarů.