Laver Cup: Evropa po prvním dni plní roli favorita

23. září 2017
Zahřívací kolo Laver Cupu tedy skončilo vítězstvím Evropy 3:1. Zahřívací z toho důvodu, že už v sobotu se budou za každé vítězství do celkového součtu připisovat dva body a v neděli dokonce tři. Model nové týmové soutěže by tak měl nabídnout napínavý souboj až do samotného konce.

Závěr prvního hracího dne obstarala divácky velmi atraktivní čtyřhra. Představil se v ní totiž po boku světové jedničky Rafaela Nadala v týmu Evropy nejlepší český hráč Tomáš Berdych a oba se před zápasem netajili tím, že se na společný boj proti dvojici týmu Světa těší.

Jenže pár Nick Kyrgios, Jack Sock byla od úvodních míčků více než zdatným soupeřem. Oba těžili z dělového podání a také skvělé práci na síti. A když za stavu 2:3 prohrál Tomáš Berdych svůj servis, začala mít evropská dvojice problém. Do konce setu už totiž australsko-americká dvojice nezaváhala a úvodní sadu vyhrála. Za stavu 2:4 sice Evropané srovnali z 0:40 na 40:40, jenže pak získali výhodu hráči Světa a Sock esem důležitý gem zakončil.

Nadal s Berdychem stále hledali správný rytmus. Častěji chybujícím hráčem byl Berdych, ovšem ani zkušený Španěl se jich nevyvaroval. Druhou sadu odstartoval Tomáš Berdych čistou hrou a v následujícím gemu měli Evropané brejkbol. Ani to však s nadšením hrající dvojici Světa nezlomilo. Servis udržela a v podobném duchu zápas probíhal až do stavu 6:6. Opět následoval tiebreak. V něm za stavu 3:2 vybojovali Evropané minibrejk a díky tomu měli při svém servisu první setbol. Ten ještě nevyužili, ale následovaly další dva a nakonec si přece jen vynutili rozhodující třetí set v super tiebreaku. V něm měli pevnější nervy a více štěstí hráči Světa, kteří tak nakonec přece jen vydolovali z úvodních čtyř duelů alespoň bod.

Tomáš Berdych: „Je to unikátní projekt, který se nedá srovnat s Davis Cupem. Hráli jsme těsný zápas, a i když byl náš začátek pomalejší, myslím si, že to bylo vyrovnané.“

Rafael Nadal: „Ve druhém setu jsme začali hrát agresivněji, ale rozhodlo pár míčků. Navíc byli soupeři daleko zkušenější ve společné čtyřhře. Jsem rád, že končíme den se třemi body.“

Nick Kyrgios: „Toto je přesně typ soutěže, kterou tenis potřebuje. Vytváří přátelství, všichni jsou hře na sto procent oddaní, protože ví, že to není jen o individuálním výkonu. Dnes to byla jedna z nejlepších čtyřher, které jsem kdy odehrál.“