Laver Cup: Zverev, del Potro and Shapovalov potvrdili účast

23. srpna 2017
Juan Martin del Potro a Denis Shapovalov posilní tým Světa na zahajujícím ročníku Laver Cupu. Borg doplnil poslední místo v týmu Evropa Alexanderem Zverevem.

Týmový kapitán John McEnroe je nadšený jedinečnými schopnostmi, které oba hráči do týmu přinesou. „Jsem opravdu nadšený, že Juan Martin del Potro a Denis Shapovalov budou součástí týmu Světa a zahrají si o první trofej Laver Cupu,“ komentoval McEnroe.

„Všichni víme, že čelíme těžkému soupeři v podobě týmu Evropy, ale věřím, že naši hráči dokáží tuto výzvu přijmout.“

Del Potro je prvním mužem, který porazil Rogera Federera a Rafaela Nadala v rámci jednoho grandslamu, což se mu podařilo ve dvaceti letech na US Open v roce 2009. V následujícím roce se stal světovou čtyřkou a série návratů po zranění zápěstí ještě více stmelila jeho fanouškovskou základnu.

V únoru 2016 figuroval mimo tisícovku nejlepších hráčů žebříčku ATP. Osmadvacetiletý Argentinec se však díky následnému vítězství na turnaji ve Stockholmu dokázal vrátit do top 40.

Del Potro také zaskočil Novaka Djokovice a Rafaela Nadala na olympijských hrách v Riu 2016, kde získal stříbrnou medaili, a hrál klíčovou roli v loňském finále Davis Cupu, kde Argentině pomohl k vůbec prvnímu titulu v této soutěži.

„Některé z mých nejlepších okamžiků kariéry se odehrály právě v týmových soutěžích, proto jsem vděčný za příležitost být součástí týmu Světa na Laver Cupu,“ řekl del Potro, momentálně 28. muž hodnocení ATP. „V tenise nikdy neexistovala podobná soutěž a připojit se k hráčům, proti kterým normálně hrajete, je opravdu jedinečné.“

McEnroe upozornil na del Potrovu nebezpečnou hru a připomněl, že téměř všechny hráče, kteří v Praze nastoupí, ve své kariéře porazil. „Skoro všichni hráči týmu Evropy už poznali nebezpečný forhend a útočnou Juana Martina. Bez ohledu na jeho současné umístění v žebříčku bude jistě obtížným soupeřem.“

Shapovalov ukázal svůj potenciál v roce 2016, kdy ovládl juniorský Wimbledon. V poslední době zaznamenal překvapivý průlom v kariéře a na cestě do semifinále Montreal Masters překonal del Potra i Rafaela Nadala.

Osmnáctiletý Shapovalov se stal nejmladším hráčem, který si zahrál čtyři finále na okruhu ATP Masters, díky čemuž se vyhoupl z top 140 hráčů na současnou 69. pozici.

Nyní využívá příležitosti přidat v Praze další milník své rozvíjející se kariéry.

„Byl to úžasný rok. Pozvání Johna McEnroea do týmu Světa je skvělou tečkou této sezony,“ přiznal Shapovalov.„Zahrát si proti tenisovým legendám jako jsou Rafael Nadal a Roger Federer beru jako obrovskou příležitost. Nemůžu se dočkat, až přijedu do Prahy. Bude to opravdu výjimečné,“ uzavřel.

McEnroe uznává, že schopnosti vypořádat se s velkými událostmi odlišují tohoto teenagera od ostatních. „Denis Shapovalov předvedl, že dokáže hrát pod velkým tlakem. Jeho mladistvá energie a agresivní styl hry skvěle doplní náš tým.“

Alexander Zverev pokračuje ve své průlomové sezoně a jako poslední člen doplňuje tým Evropy na prvním ročníku Laver Cupu.

Dvacetiletý hráč navazuje na svůj velkolepý vstup do světové desítky poté, co v letošní sezoně vybojoval pět individuálních titulů, z toho dva z nich v rámci ATP Masters 1000. Ve svém posledním finále v Montrealu zdolal Rogera Federera.

Světová sedmička se stává pátým hráčem týmu Evropy z TOP 10 žebříčku ATP a připojuje se k Rafaelu Nadalovi, Rogeru Federerovi, Marinu Čiličovi a Dominicu Thiemovi. V týmu nebude chybět bývalá světová čtyřka Tomáš Berdych, který momentálně figuruje na 19. místě hodnocení.

„Jsem opravdu nadšený a vděčný za tuto příležitost,“ řekl německý hráč. „Když jsem vyrůstal, mým vzorem byl Roger Federer, takže už jen hrát proti němu pro mě bylo velmi speciální. A hrát nyní po jeho boku v týmu Evropy, to je něco naprosto mimořádného. Navíc ještě máme Rafaela Nadala a další velké hvězdy. Bude to opravdu úžasné.“

Kapitán týmu Evropy Björn Borg neskrývá nadšení z toho, že Zverev přijal jeho pozvání.

„Tento rok se Alexander ‚Sascha‘ Zverev pasoval do role za budoucího grandslamového šampiona a světovou jedničku,“ přiznal Borg. „V letošním roce dokázal porazit největší tenisové hvězdy a být na stejné straně s Rogerem, Rafou a dalšími top hráči jej jistě vyburcuje ke skvělému výkonu. Nemůžu se dočkat, až v Praze uvidím celý tým pohromadě. Fanoušky čeká pořádná odměna.“

Díky tvrdému servisu a mimořádné rozvaze ve hře dokázal Zverev porazit mnoho top hráčů a v roce 2017 nahromadil řadu úchvatných milníků své kariéry.

Stal se prvním Němcem po Borisi Beckerovi v roce 1996, který vybojoval pět titulů v jedné sezoně, a také nejmladším hráčem od dob Novaka Djokoviče (2007), jenž triumfoval na Montreal Masters. A právě Djokovič byl tím, koho vycházející hvězda zaskočila v letošním finále turnaje Masters v Římě

 „V letošním roce mám na kontě pár skvělých výsledků a Laver Cup pro mě bude úplně nová výzva,“ dodal Zverev.„Bude skvělé se přidat k legendám našeho sportu.“

Aktualizace k 26. srpnu: v týmu Světa nahradí Nick Kirgios odstoupivšího Milose Raonice.