1.6.2025 19:00

BILLIE EILISH: HIT ME HARD AND SOFT: THE TOUR

Date 1.6.2025 19:00
Entry from 17:30
Place O2 arena, Praha
Organizer LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o. Organizer
Download Invitation BILLIE EILISH Club Floor (548.68 Kb)
Invitation BILLIE EILISH Skyboxes (555.15 Kb)
Invitation BILLIE EILISH Premier Club (548.62 Kb)
Skybox Tickets: CZK 10
Catering: CZK 2 100
Club floor Tickets: CZK 690
Catering: CZK 2 100
Premier Club Tickets: CZK 10
Catering: CZK 2 100
More information

Parking available only for VIP clients:
VIP PARKING O2 ARENA – price CZK 500/event
VIP STAGES HOTEL PARKING – price CZK 400/event

Capacity is limited.
Prices are for VIP clients with valid contract.

Sale / reservation Available in the Ticketportal sales network
Box offices
Box office - entry no. 10, O2 arena
Mon - Fri13:00 - 18:00
Event day13:00 - 1 hour after the start of the event

Opening hours may change depending on the event schedule.

Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o.

Majitel vstupenky je povinen nosit ji po celou dobu pobytu v O2 areně a na požádání pořadatele ji předložit ke kontrole. Vstupenka platí jen pro uvedený den, akci, místo konání, sedadlo. Je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu do arény. Po opuštění O2 areny pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Majiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.
Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem majitelům takových vstupenek.
Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní majitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.
Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek. Dále je zakázáno používání laserových ukazovátek, vnášet do objektu na akci kamery, profesionální fotoaparáty a tablety.
Na akci jsou poskytovány slevy. Pořadatel poskytuje slevy na vstupném držitelům průkazu ZTP/P – vozíčkářům a jejich průvodcům.
Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě TICKETPORTAL. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

One of the biggest stars of the world music scene, Billie Eilish, will return to Prague’s O2 arena next year, where she will present her latest album “HIT ME HARD AND SOFT”.

Following the news of her highly anticipated third studio album HIT ME HARD AND SOFT, set for release on May 17, Billie Eilish has announced arena dates, produced by Live Nation, for her HIT ME HARD AND SOFT: THE TOUR. Starting in September 2024, Eilish will embark on her North American leg of the tour which runs through to the end of December 2024. The tour will continue in Australia starting February 2025 ahead of her European, U.K., and Ireland arena dates starting in April until late July. For a full list of tour dates, visit billieeilish.com.

Billie Eilish’s forthcoming album, HIT ME HARD AND SOFT was written by Billie Eilish and FINNEAS, her brother and long-time collaborator, who also produced the album. HIT ME HARD AND SOFT will be available on all digital platforms, and in a continued effort to minimize waste and combat climate change; across all physical formats in limited variants on the same day, with the same track-listing and using 100% recyclable materials.

Charity Fee
The funds collected based on the ticket price being increased by the event organizer will be transfered to the artist for the purpose of supporting a charity organization of the artist’s choice.

Billie Eilish will continue her long-standing partnership with environmental nonprofit REVERB on this tour. Building on the success of previous sustainability efforts, this tour will focus on reducing greenhouse gas pollution, decreasing single-use plastic waste, supporting climate action, and updating concession offerings to promote and encourage plant-based food options with Support+Feed and other not-for-profit organizations.

A portion of proceeds from the Changemaker Ticket will support not-for-profit organizations addressing the impacts of food insecurity and the climate crisis.

THE OFFICIAL SELLER OF TICKETS FOR THE EVENT IS TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.