23.4.2022 19:00

HELLOWEEN + HAMMERFALL

BUY TICKETS

close

Pick a date

Pick a provider

Date 23.4.2022 19:00
Place O2 arena, Praha
Organizer Bestsport, a.s. Organizer
Download Orientation Plan HELLOWEEN + HAMMERFALL Ticketportal (247.95 Kb)
Price

1 090 - 1 490 CZK
---
wheelchairer + guide
890 CZK + 1 CZK

Sale / reservation Currently running on the Ticketmaster a Ticketportal
Box offices
Box office Ticketmaster - entry no. 1, O2 arena
Mon - Sun10:00 - 12:00
12:30 - 19:30
Event day10:00 - 1 hour after the start of the event
Box office Ticketportal - entry no. 10, O2 arena
Working days13:00 - 18:00
Event day10:00 - to 1 hour after the start of the event
Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – Bestsport, a.s.

Pokyny pořadatele

HELLOWEEN

Vstupenka platí jen pro uvedený den, hodinu, akci, místo konání a sedadlo, je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu. Po opuštění místa konání akce pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Držiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.

Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem držitelům takových vstupenek.

Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní držitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.

Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek, vyjma malých kompaktních fotoaparátů. Dále je zakázáno vnášet do objektu kamery, profesionální fotoaparáty, tablety a zároveň je zakázáno používání laserových ukazovátek.

Pořadatel poskytuje slevy na vstupném vozíčkářům (držitelům průkazu ZTP/P) a jejich průvodcům.

Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými Obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

 

It was already foreseeable: Due to the Covid-19 pandemic, the originally for April/May scheduled HELLOWEEN European tour has to be postponed again. However, this is no reason to hang your head, even more so now: it is getting even more powerful in 2022! New date of Prague concert is April 23, 2022.

All purchased tickets for the original date (October 15, 2020) or postponed (May 5, 2021) date remain valid for the new date of the concert and there’s no need to exchange them.

UNITED FORCES 2022 Tour trailer

 

We all have to stick together to stand and endure this agonizing live music gap and because extraordinary circumstances require extraordinary measures, HELLOWEEN invited their friends from HAMMERFALL to join them on their European tour in order to create a tremendous metal-package together. The UNITED FORCES TOUR 2022 called alliance is not only the full HELLOWEEN experience, on top the fans will enjoy fine Swedish steel out of the HAMMERFALL forge. Both bands will have brand-new albums in their luggage and the European fans will be able to listen to the new songs live for the very first time on the UNITED FORCES TOUR 2022. The long–awaited end of the dry spell is in sight – coming with a double dose in March, April and May 2022 as we have to catch up two years of METALPARTY to get cured from a lot of withdrawal symptoms!

Andi Deris: “We are `hammered´ to have our friends from HAMMERFALL with us on tour! Back in 2002 the band produced their album “Crimson Thunder” in my studio in Tenerife and we had a lot of fun back then. This mega-package is delivering the appropriate metal-spectacle to enter the stage with full power!

Oscar Dronjak can hardly wait: “We are so ridiculously excited about this! Not only do we get to go out on tour again after two looooooooong years of stage draught, but we get to do it with a band that we love and was a great inspiration to us in forming HAMMERFALL in the first place. The UNITED FORCES TOUR will be something truly special, you can count on that!“

For the dry run up front, HELLOWEEN is releasing their fantastic new album and with the unification of their three vocalists Kiske, Deris & Hansen the album reminiscences to all eras of the band’s history. This already is a sensation in itself, but also HAMMERFALL is ready to release a brand-new record before the tour starts. A great forerunner to get warmed up for the double load of live power with the ultimate UNITED FORCES TOUR 2022.

You can continue to order tickets in the Ticketmaster and Ticketportal networks!

 

THE OFFICIAL SELLERS OF TICKETS FOR EVENTS AT THE O2 ARENA ARE TICKETMASTER AND TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.