13.10.2022 20:00

MIRAI

BUY TICKETS

close

Pick a date

Pick a provider

Date 13.10.2022 20:00
Entry from 18:30
Place O2 arena, Praha
Organizer Bestsport, a.s. Organizer
Download Orientation Plan MIRAI Ticketmaster (403.23 Kb)
Orientation Plan MIRAI Ticketportal (265.43 Kb)
Price

CZK 590–690
---
wheelchairer + guide
CZK 490 + CZK 1

Order wheelchair tickets from Ticketmaster (ticket@ticketmaster.cz) and Ticketportal.

Sale / reservation Available in the Ticketmaster and Ticketportal sales networks
Box offices
Box office Ticketmaster - entry no. 1, O2 arena
Mon - Fri9:00 - 12:00
12:30 - 17:00
Event day10:00 - 1 hour after the start of the event
Box office Ticketportal - entry no. 10, O2 arena
Mon - Fri13:00 - 18:00
Event day13:00 - 1 hour after the start of the event

Opening hours may change depending on the event schedule.

Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – Bestsport, a.s.

MIRAI

Vstupenka platí jen pro uvedený den, hodinu, akci, místo konání a sedadlo, je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu. Po opuštění místa konání akce pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Držiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.

Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem držitelům takových vstupenek.

Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní držitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.

Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek, vyjma malých kompaktních fotoaparátů. Dále je zakázáno vnášet do objektu kamery, profesionální fotoaparáty, tablety a zároveň je zakázáno používání laserových ukazovátek.

Pořadatel poskytuje slevy na vstupném vozíčkářům (držitelům průkazu ZTP/P) a jejich průvodcům.

Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými Obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

The recent holders of the Czech Nightingale in the Band of the Year Mirai category have prepared a Valentine’s surprise for their fans. Due to great interest, the currently most listened Czech band has announced the date of its second concert at the O2 arena.

Fans can look forward to a brand new show with well-known hits and songs from the last album on September 15 and now also on October 13 this year. According to Mirai Navrátil, we will see “the best that Mirai can do with the largest and most expensive technology they have ever had”.

Composed by Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Tomáš Javůrek and Michal Stulík, Mirai released their third album Maneki Neko last year, thus confirming their position on the Czech music scene. With his biggest hits, a spectacular show and distinguished guests, he will perform twice at the O2 Arena in Prague.

“We have a lot of respect for that, but in recent weeks we have been constantly explaining to people that the hall is full and we have nothing to offer them. Since it’s been a concert for a long time, we thought we’d risk it and do the second one. If we go through our pants, but we’ll have a good party in a half-empty hall, where I’ll invite all our friends,” says Mirai with a smile.

When buying a ticket to any category, it is possible to receive a gift in the form of a one-way ticket to 2nd class, in the form of one unique code for one train journey to the Mirai concert with Czech Railways (1 code = 1 ride). All you have to do is select the FREE TRAVEL option after selecting a specific ticket. The one-time code can be used to purchase a ticket between 15 February and 14 October 2022. You can find more information at www.cd.cz/poukazka in the section Applying for a transport voucher.

In addition to the purchased ticket, you will receive a 5% discount on all official merchandise. The code will be printed only on the ticket and you can apply at this address https://eshop.unimerch.cz/hledat?filter_name=mirai.

 

THE OFFICIAL SELLERS OF TICKETS FOR EVENTS AT THE O2 ARENA ARE TICKETMASTER AND TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.