3.7.2024 20:00

ROD STEWART

Ticket sales have ended.

Date 3.7.2024 20:00
Entry from 18:30
Place O2 arena, Praha
Organizer LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o. Organizer
Download Invitation ROD STEWART Club Floor (680.79 Kb)
Invitation ROD STEWART Skyboxes (687.19 Kb)
Invitation ROD STEWART Sport Category Club Seats (676.94 Kb)
Invitation ROD STEWART Premier Club (677.80 Kb)
Invitation ROD STEWART Sportboxes (683.65 Kb)
VIP menu ROD STEWART Club Floor (1.70 Mb)
VIP menu ROD STEWART Premier Club (1.73 Mb)
Skybox Tickets: CZK 10
Catering: CZK 1 900
Club floor Tickets: CZK 690
Catering: CZK 1 900
Premier Club Tickets: CZK 10
Catering: CZK 1 900
More information

Parking available only for VIP clients:
VIP PARKING O2 ARENA – price CZK 500/event
VIP STAGES HOTEL PARKING – price CZK 400/event

Capacity is limited.
Prices are for VIP clients with valid contract.

Sale / reservation Ticket sales have ended.
Box offices
Box office - entry no. 10, O2 arena
Mon - Fri13:00 - 18:00
Event day13:00 - 1 hour after the start of the event

Opening hours may change depending on the event schedule.

Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o.

Majitel vstupenky je povinen nosit ji po celou dobu pobytu v O2 areně a na požádání pořadatele ji předložit ke kontrole. Vstupenka platí jen pro uvedený den, akci, místo konání, sedadlo. Je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu do arény. Po opuštění O2 areny pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Majiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.
Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem majitelům takových vstupenek.
Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní majitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.
Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek. Dále je zakázáno používání laserových ukazovátek, vnášet do objektu na akci kamery, profesionální fotoaparáty a tablety.
Na akci jsou poskytovány slevy. Pořadatel poskytuje slevy na vstupném držitelům průkazu ZTP/P – vozíčkářům a jejich průvodcům.
Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítí Ticketmaster a Ticketportal. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketmaster.cz a www.ticketportal.cz.

Sir Rod Stewart will bring his Global Hits tour to Prague on July 3, 2024 with a special show at Prague’s O2 Arena.

Rod says:
“I’m genuinely excited to be back and performing for my great friends in Prague, where I’ll be performing my greatest hits – and of course there will be plenty of exciting surprises!”

Rod Stewart is one of the best-selling artists in recorded music history, with an estimated 250 million records and singles sold worldwide. His songs including worldwide hits such as “Maggie May”, “Da Ya Think I’m Sexy”, “Baby Jane”, “The First Cut Is The Deepest”, “I Don’t Want To Talk About It”, “Tonight’s The Night”, “You Are In My Heart”, “Hot Legs”, “Forever Young” and “Sailing”. In addition to his brilliant live performance, Rod Stewart has been delighting his fans for five decades.

His distinctive voice, style and songwriting have transcended all genres of popular music, from rock, folk, soul, R&B to the Great American Songbook; she is thus one of the few stars to have enjoyed chart-topping albums throughout her decade-long career. He has received countless top honors in the industry, including two inductions into the Rock and Roll Hall of Fame, an ASCAP Founders Award for Songwriting, a New York Times bestselling author, a Grammy™ Living Legend, and in 2016 he officially became “Sir Rod Stewart” after who was knighted at Buckingham Palace for his services to music and charity.

THE OFFICIAL SELLER OF TICKETS FOR THE EVENT IS TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.