8.3.2024 20:00

THE WORLD OF HANS ZIMMER – A NEW DIMENSION 2024

Ticket sales have ended.

Date 8.3.2024 20:00
Entry from 18:30
Place O2 arena, Praha
Organizer Bestsport, a.s. Organizer
Download Invitation THE WORLD OF HANS ZIMMER Club Floor (656.90 Kb)
Invitation THE WORLD OF HANS ZIMMER Skyboxes (664.88 Kb)
Invitation THE WORLD OF HANS ZIMMER Sport Category Club Seats (652.72 Kb)
Invitation THE WORLD OF HANS ZIMMER Premier Club (653.75 Kb)
Invitation THE WORLD OF HANS ZIMMER Sportboxes (659.84 Kb)
VIP menu THE WORLD OF HANS ZIMMER Club Floor (1.73 Mb)
VIP menu THE WORLD OF HANS ZIMMER Premier Club (1.74 Mb)
Skybox Tickets: CZK 10
Catering: CZK 1 500
Club floor Tickets: CZK 690
Catering: CZK 1 500
Premier Club Tickets: CZK 10
Catering: CZK 1 500
More information

Parking available only for VIP clients:
VIP PARKING O2 ARENA – price CZK 500/event
VIP STAGES HOTEL PARKING – price CZK 400/event

Capacity is limited.
Prices are for VIP clients with valid contract.

Sale / reservation Ticket sales have ended.
Box offices
Box office - entry no. 10, O2 arena
Mon - Fri13:00 - 18:00
Event day13:00 - 1 hour after the start of the event

Opening hours may change depending on the event schedule.

Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – Bestsport, a.s.

Vstupenka platí jen pro uvedený den, hodinu, akci, místo konání a sedadlo, je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu. Po opuštění místa konání akce pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Držiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.
Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem držitelům takových vstupenek.
Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní držitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.
Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek, vyjma malých kompaktních fotoaparátů. Dále je zakázáno vnášet do objektu kamery, profesionální fotoaparáty, tablety a zároveň je zakázáno používání laserových ukazovátek.
Pořadatel poskytuje slevy na vstupném vozíčkářům (držitelům průkazu ZTP/P) a jejich průvodcům.
Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítí Ticketmaster a Ticketportal. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketmaster.cz a www.ticketportal.cz.

Powerful. Beautiful. Dramatic. Breathtaking. Strong. Touching. This is the music of two-time Academy Award® winner Hans Zimmer. In 2024, his successful show The World of Hans Zimmer will receive a new musical programme and thus advance to an international concert series at the same time. The new subtitle “A New Dimension” already hints at this: Hans Zimmer is arranging a brand-new selection from his tremendously diverse collection of scores for The World of Hans Zimmer – A New Dimension. The audience will be taken on a unique musical journey that will immerse them in completely new dimensions. With more than 30 dates in 13 countries, The World of Hans Zimmer – A New Dimension will be experienced in venues across Europe including O2 arena in Prague on March 8, 2024.

The concert tour’s precursor The World of Hans Zimmer – A Symphonic Celebration first wowed audiences in Germany in 2018 and has since been on a triumphal march around the world. Hans Zimmer himself will not appear live on stage in The World of Hans Zimmer – A New Dimension but will function as the show’s curator and musical director. He says: “My aspiration with this new show is to preserve the culture of the orchestra and allow audiences to rediscover the unique facets of orchestral music. There are many background stories I would love to tell and long-time companions and friends I would like to introduce.”

 

Soundtrack conductor Gavin Greenaway – a long-time and trusted friend of the Hollywood composer – will continue to conjure the magic of Hans Zimmer’s works for the live audience in 2024, along with some of the most outstanding, renowned soloists from Zimmer’s talent pool and a masterful symphony orchestra. Gavin Greenaway tries to put into words how the great interplay between all the musicians works in this concert series: “We have found a way for everyone to exist in this music without anyone being the big star. The music will be the star. … The show is an absolute thrill, and we love it.” The audience will be able to enjoy stunning visual projections of film sequences alongside the music.

With The World of Hans Zimmer, the “Hollywood Rebel” (according to the BBC) has created a glamorous, lively, exciting live experience of a very special kind.

Hans Zimmer’s extraordinary melodies and modern compositions captivate a huge worldwide fan base across generations. He has already energized countless international cinema blockbusters including “Dune,” “James Bond – No Time to Die,” “The Lion King,” “Gladiator,” “Pirates of the Caribbean,” “The Dark Knight” trilogy, “Interstellar,” “Last Samurai,” and “Top Gun: Maverick,” among others.

THE OFFICIAL SELLER OF TICKETS FOR THE EVENT IS TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.