23.2.2025 20:00

Cyndi Lauper: Girls Just Wanna Have Fun Farewell Tour

Date 23.2.2025 20:00
Entry from 18:30
Place O2 arena, Praha
Organizer LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o. Organizer
Download Orientation plan CINDY LAUPER Ticketmaster (97.38 Kb)
Orientation plan CINDY LAUPER Ticketportal (294.96 Kb)
Price

CZK 1 190 – 2 990
---
wheelchairer + guide
CZK 1 690 + CZK 1

Order wheelchair tickets from Ticketmaster (ticket@ticketmaster.cz) and Ticketportal (rezervace@ticketportal.cz).

Sale / reservation Available in the Ticketmaster and Ticketportal sales networks
Box offices
Box office Ticketmaster - entry no. 1, O2 arena
Mon - Fri9:00 - 12:00
12:30 - 17:00
Event day10:00 - 1 hour after the start of the event
Box office Ticketportal - entry no. 10, O2 arena
Mon - Fri13:00 - 18:00
Event day13:00 - 1 hour after the start of the event

Opening hours may change depending on the event schedule.

Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – LIVE NATION CZECH REPUBLIC s.r.o.

1. Majitel vstupenky je povinen nosit ji po celou dobu pobytu v O2 areně a na požádání pořadatele ji předložit ke kontrole. Vstupenka platí jen pro uvedený den, akci, místo konání, sedadlo. Je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu do arény. Po opuštění O2 areny pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Majiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace.
2. Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem majitelům takových vstupenek.
3. Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní majitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.
4. Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek. Dále je zakázáno používání laserových ukazovátek, vnášet do objektu na akci kamery, profesionální fotoaparáty a tablety.
5. Na akci jsou poskytovány slevy. Pořadatel poskytuje slevy na vstupném držitelům průkazu ZTP/P – vozíčkářům a jejich průvodcům.
6. Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě TICKETPORTAL. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

Legendary pop icon Cyndi Lauper is coming to Prague! Don’t miss a unique performance full of hits like Girl Just Want to Have Fun, Time After Time and many more that won’t be repeated.

Today, Cyndi Lauper announces UK and EU dates to her Girls Just Wanna Have Fun Farewell Tour. Produced by Live Nation, the colossal tour will head to Europe next February, marking Lauper’s first major run in a decade, with shows in Glasgow, Manchester, London, Birmingham, and Belfast before continuing onto Budapest, Lodz, Prague, Berlin, Dusseldorf and Paris. Throughout the tour, Lauper will be joined by special guests to be revealed at a later date.

This announcement comes off the heels of the North American Farewell tour news announced earlier this month and follows the release of follows LET THE CANARY SING, a feature-length documentary film that explores Lauper’s extraordinary life and career. The documentary premiered exclusively on Paramount+ in the U.S. and Canada on Tuesday 4th June. In celebration of the tour and the film, Lauper has was honored with an imprint ceremony at the prestigious TCL Chinese Theatre Hollywood in Los Angeles.

ABOUT CYNDI LAUPER
Cyndi Lauper is a Grammy, Emmy, and Tony Award-winning songwriter and performing artist with global record sales in excess of 50 million. Her iconic voice, influential punk glamor, and infectious live shows have catapulted her to stardom. Lauper won the Grammy Award for Best New Artist with her first album, She’s So Unusual, and became the first woman in history to have four top-five singles from a debut album including her anthem “Girls Just Want To Have Fun.” Lauper has released ten additional studio albums, featuring classics like “Time After Time” and “True Colors,” and is a Songwriters Hall of Fame inductee and NY Times best-selling author. In 2013, Lauper became the first solo woman to win Best Original Score (music and lyrics) for Kinky Boots. She is also tireless in her advocacy work. She has been an activist since day one, always fighting for the underdog – especially women, people living with HIV/AIDS, and the LGBTQ community.

THE OFFICIAL SELLERS OF TICKETS FOR THE EVENT ARE TICKETMASTER AND TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.