20.5.2021, 19:00

NIGHTWISH

BUY TICKETS

close

Pick a date

Pick a provider

Date 20.5.2021, 19:00
Place O2 arena, Praha
Organizer Bestsport, a.s. Organizer
Download Orientation plan NIGHTWISH - Ticketportal (372.19 Kb)
Orientation Plan NIGHTWISH Ticketmaster (289.79 Kb)
Price

1 090 - 1 490 CZK
---
wheelchairer + guide
890 CZK + 1 CZK

Sale / reservation Currently running on the Ticketmaster a Ticketportal
Box offices
Box office Ticketmaster - entry no. 1, O2 arena
Mon - Sun10:00 - 12:00
12:30 - 19:30
Event day10:00 - 1 hour after the start of the event
Box office Ticketportal - entry no. 10, O2 arena
Working days13:00 - 18:00
Event day10:00 - to 1 hour after the start of the event
Information Bestsport, a.s. records of visitors and other persons in accordance with Privacy Policy.

Organizer – Bestsport, a.s.

Pokyny pořadatele –   NIGHTWISH

Vstupenka platí jen pro uvedený den, hodinu, akci, místo konání a sedadlo, je platná pouze s kontrolním ústřižkem a opravňuje k jednomu vstupu. Po opuštění místa konání akce pozbývá platnosti. Dodatečnými úpravami se stává vstupenka neplatnou. V případě uplynutí platnosti vstupenky, jejího poškození, zničení, ztráty nebo krádeže nelze vstupenku vyměnit ani nahradit její hodnotu ani poskytnout jinou kompenzaci. Další převod, prodej nebo zbavení se vstupenky bez písemného souhlasu pořadatele nebo pokus o další prodej za cenu vyšší, než je na vstupence vytištěna, způsobuje její neplatnost. Držiteli takové vstupenky bude odepřen vstup na místo konání akce nebo bude vyveden a zakládá to důvod pro zabavení vstupenky bez náhrady její nominální ceny nebo jiné kompenzace. 

Vstupenka je cenina, její padělání a pozměňování je zakázáno. Pořadatel odepře vstup na akci všem držitelům takových vstupenek.

Zaplacené vstupné se nevrací, vstupenka se nevyměňuje. V případě zrušení akce zodpovídá za vrácení vstupného pořadatel. V případě zrušení akce uplatní držitel vstupenky nárok na vrácení vstupného dle pokynů pořadatele. Servisní poplatky se nevracejí. Náhrada zvláštních nákladů (např. hotel, jízdní výlohy) se neposkytuje. Změna programu vyhrazena. Datum a čas akce mohou být změněny bez upozornění.

Je zakázáno fotografování a pořizování obrazových a zvukových záznamů v průběhu akce včetně přestávek, vyjma malých kompaktních fotoaparátů. Dále je zakázáno vnášet do objektu kamery, profesionální fotoaparáty, tablety a zároveň je zakázáno používání laserových ukazovátek.

Pořadatel poskytuje slevy na vstupném vozíčkářům (držitelům průkazu ZTP/P) a jejich průvodcům.

Při plnění povinností vyplývajících z prodeje vstupenek bude IRSnet CZ s.r.o. postupovat ve shodě s platnými Obchodními podmínkami pro poskytování služby prodej vstupenek na sportovní a kulturní akce prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal. Aktuální znění obchodních podmínek je k dispozici na www.ticketportal.cz.

ATTENTION! The Prague´s concert of Finnish NIGHTWISH is postponed to spring 2021!

The insidious global coronavirus pandemic and different government regulations around the world are radically changing this year’s concert calendar! Now we have to erase another big, highly anticipated concert, which was planned to take place on December 6th, 2020 in PRAGUE, O2 arena! Yes, the concert of the European tour for the new record, of the Finnish symphonic-metal gigants NIGHTWISH, is rescheduled to the spring 2021! The new date of the concert is confirmed! 

Already purchased concert tickets remain valid for a new date and it is not necessary to exchange them in any way!

Tuomas Holopainen comments: „During these most peculiar and challenging times we`ve been forced to reschedule our shows, and that`s now also the case with the European leg of the Human :II: Nature World tour. Please check the new dates. This is a most unfortunate, but necessary move in order ensure everyone`s safety and make the best out of this bizarreness that all of you and us are going through. It`s not for forever, though, and The Caravan will soon be on the move again.
Until then, take care of each other & see you all in the spring of 2021!“

NIGHTWISH precedes the reputation of one of the best concert metal bands in the world, so it’s definitely worth to wait for their spectacular show! At least you will be able to listen more to their latest, very successful album “HUMAN.:||:NATURE”. and then you can maybe sing with them live! NIGHTWISH, in a unique stage design, with a bunch of pyro effects and a long-delayed desire to present its latest musical gems to its fans, it will be undoubtedly a perfect, grandiose musical experience! The special guests of the tour have been preserved, so you can continue to look forward to the Finnish melancholic-progressive metal legend AMORPHIS, who will present their current, very highly rated album “Queen Of Time”. Accordinig to the plan, the concert night will start with the Finnish industrial metal band TURMION KÄTILÖT, presenting this year’s new album “Global Warning”.

What to add? There is much to look forward to! Do not miss this unusual music event, it will be smashing!

You can also continue to order tickets, exclusively in the Ticketmaster and Ticketportal networks.

 

THE OFFICIAL SELLERS OF TICKETS FOR EVENTS AT THE O2 ARENA ARE TICKETMASTER AND TICKETPORTAL. WE DO NOT WARRANT THE VALIDITY OF TICKETS PURCHASED FROM OTHER SELLERS.